King KTW2415-HLS-RG Multi-Wattage Horizontal or Vertical Kickspace Heater - 208/240V
Sku:
KING-ELECTRIC-KTW2415HLSRG
Black Usually Leaves Warehouse in 3 - 5 Business Days; White on Backorder
Estimated shipping for White is 4 - 6 weeks
The KTW series includes a hi/lo switch. It is factory wired to 750 Watts for low and 1500 Watts for high. Because it is a field adjustable, multi-wattage unit, you can configure the hi/lo wattages to best suit your needs. By simply moving the quick connect wires from one terminal to another, the wattage can be adjusted. The KTW low position can be adjusted for 250, 500, 750, 1000 or 1250 watts while the hi position can be 750, 1000 or 1250 or 1500 Watts. The combined wattage cannot exceed 1500W. (See installation instructions for wiring configuration examples.) Before installing your heater, simply decide on the wattages you want for your room and easily connect/disconnect the appropriate wire(s) for the desired hi/lo wattages. Typically, smaller spaces would not require the 1500 Watts.
The KTW2415-HLS-RG is available in Black (KTW2415-HLS-RG-B) or White (KTW2415-HLS-RG-W - please call for availability). It uses 208/240 volt electricity. Dual rated heaters will draw 13% less amps and 25% less wattage when operated at 208V. Specifications reflect 240V usage. This heater is also available in 120V (KTW1215-HLS-RG) in white or black.
FREE SHIPPING ON ALL ORDERS!
Product Video
Product Overview
Tech Specs
General Features
Installation Type:
Wall Mount
Fuel Type:
Electric
Watts:
1500
Blower:
Included
Remote:
No
Oscillating:
No
Tip-Over Safety Switch:
Clearances
In Front (in.):
9
Top to Ceiling (in.):
0
To Side Wall (in.):
Bottom to Floor (in.):
Weights and Dimensions
Length (in.):
16.6
Depth (in.):
Height (in.):
Grille Dimensions (in.):
17.5 x .313 x 4.79
Weight (lbs.):
11
Electrical Requirements
Voltage:
240V